Enter your keyword

post

Neden Yunanistan’da Üniversite Eğitimi

Neden Yunanistan’da Üniversite Eğitimi

Yunanistan veya resmî adı ile Helen Cumhuriyeti; tarihî olarak Balkanlar’ın güneyinde yer alan bir ülke. Avrupa Birliği ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü üyesi Yunanistan, Türkiye, Arnavutluk, Bulgaristan ve Makedonya Cumhuriyeti ile sınır paylaşmaktadır.

Yunanistan, 1981’den beri Avrupa Birliği, 1952’den beri NATO, 1961’den beri OECD, 1995’ten beri Batı Avrupa Birliği ve 2005’den beri Avrupa Uzay Ajansı üyesidir. Atina ülkenin başkenti; Selânik, Patras, Kandiye, Volos, Yanya, Yenişehir, Kavala ve Vodina ülkenin diğer büyük şehirleridir.

Yunanistan’ın mutfak kültürü, sosyal yapısı ve sahip olduğu Akdeniz iklimiyle öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen Atina ve Selanik Üniversitelerimizde şu an yaklaşık olarak 100,000’den fazla Avrupalı öğrenci lisans ve lisansüstü eğitim görmektedir. Avrupa’nın yaşanılacak en güvenli ve huzurlu şehirlerinden biri olan Selanik ayrıca mevsimleri, denizi ve sosyal yaşam kalitesi ve standartlarıyla gençlerin tercih ettiği en önemli merkezlerden biridir.

Yunanistan’da Yabancılık Çekmeyeceksiniz

 • Her yerde Türk ürünleri bulacaksınız.
 • Kahve içmek istediğinizde hiç memleket özlemi çekmeyeceksiniz.
 • Yemek vaktinde de sizi tanıdık lezzetler bekliyor.
 • Her zaman güler yüzle ve sıcacık insanlarla karşılanacaksınız.
 • İki dilde de aynı olan bir sürü kelime duyacaksınız.

Yunanistan Öğrenci Vizesi

 • Üniversite başvurusu esnasında öncelikle normal vize alımı için konsolosluk ücreti 135 Euro’dur. Gerekli olan evraklar ve düzenlemeler başvuru sahibi ve eğitim bölümümüz birlikteliği ile yapılır.
 • Üniversiteye Kabul gerçekleştiğinde tüm gerekli evraklar Yunan Konsolosluğuna teslim edilir.
 • D tipi vize (360 gün sureli – serbest dolaşım hakkı) öğrenci adına çıkartılır ilk yıla mahsus olmak üzere. Sonraki yıllar için Selanik Aristotle Üniversitesi ya da Atina Ulusal Kapadostrian Üniversitesi’nde eğitim gören öğrenciler kaldıkları yurttan alacakları evrak ile oturum izni için başvurur, Scheffield Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler ise oturdukları evin kontratı ile oturum izni için başvurur.

Yunanistan Öğrenci Yurtları / Konaklama

 • Scheffield Üniversitesi’nde yurt imkanı olmadığından kiralık ev sağlanır.
 • Selanik Aristotle ya da Atina Ulusal Kapadostrian Üniversitesi’nde yurt imkanı 1. Sınıf itibari ile sağlanır. Tüm öğrencilere sağlanması garanti edilmemekle birlikte, büyük oranda sağlanmaktadır.
 • İlk yıl Yunanca dil kursu alınacağı için Selanik Aristotle ya da Atina Ulusal Kapadostrian Üniversitesi’nde öğrencileri ilk yılı kiralık ev tutarak geçirirler. Scheffield Üniversitesi öğrencileri tüm öğretim süresi boyunca kiralık evde ikamet ederler.
 • Kiralık ev bütçeleri ve seçimlerinde eğitim bölümümüz sizlere en iyi alternatifleri uzman ekibi ile sunacaktır.

Yunanca Dil Kursu

 • Selanik Aristotle ya da Atina Ulusal Kapadostrian Üniversitesi’nde 1. Sınıf öğrenime başlamadan once bir sene boyunca Yunan Dil eğitimi alınır. Üniversite girişiniz Yunanistan’a gidişiniz esnasında başlatılır ve öğrenim bir sonraki eğitim yılı itibari ile başlar.
 • Dil kursu sonunda öğrenci sınava tabi tutulur. 10’luk puanlama sisteminde minimum 5 puan almak zorundadır. İlk sınav Mayıs ayında yapılır. 5 puan altında kalan öğrenci Eylül’de ki sınava katılmak zorundadır. Mayıs sınavında geçemeyen öğrenci Eylül sınavında da geçebilme konusunda şüpheleri var ise; Temmuz ayında yeninde üniversiteye başvurur hakkını kaybetmemek adına ve bu durum ekstra 300 Euro maliyet gerektirir. Eylül’de ki sınavın geçilememesi halinde ise üniversiteye başlamak için 1 yıl daha bekleyip ikinci yıl alacağı Yunan Dil kursunu geçme ve sertifikayı almak zorundadır.
 • Scheffield Üniversitesi kabulü için Toefl (550), IELTS (6.0) ya da benzeri İngilizce yeterlilik sertifikası olmalıdır. Aksi halde 1 yıl İngilizce kursuna devam etmesi gerekmektedir ve bu eğitim üniversite eğitimi ile eş zamanlı olarak devam edebilir.

Yunanistan Mutfak Kültürü

 • Öğrencilere ücretsiz ya da indirimli beslenme hakları sunulmakla birlikte her üniversitede uygulanan farklı prosedürlere tabidir. İlgilendiğiniz üniversite ile ilgili olarak ayrıca bilgilendirme verilebilir. Örnek; Aristotle Üniversitesi’nde ücretsiz iken, Macedonia Üniversitesi’nde günlük yaklaşık 2 Euro.
Yunanistan Sosyal Yaşam Kültürü
 • Öğrenci seyahat kartı; toplu taşıma araçlarında %25-%50 oranlarında indirim sağlar.
 • Spor, fitness ve benzeri faaliyetler Selanik Aristotle ve Atina Ulusal Kapadostrian Üniversiteleri’nde ücretsizdir.
Yunanistan’da Staj İmkanı
 • Fakülte bölümlerine bağlı olarak staj imkanı verilir. Bazı bölümlerde sağlanmamaktadır.

Some Toughts (5)

 1. Acar Ozgunduz
  added on 4 Kas, 2019
  Yanıtla

  Merhaba,Atinada West Attica Üniversitesinde İnsaat mühendisliği 2. Sınıf öğrencisiyim,Türkiyede Namık Kemal Üniversitesinden erasmusla 2 yariyil için geldim.Erasmus sonrası Yunanistanda bir üniversitede bölümüne devam etmek istiyorum.Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim ?teşekkürler

 2. Ümit Can bodu4
  added on 18 Oca, 2021
  Yanıtla

  Merhaba Ben Yunanistanda EĞITIMIMe devam etmek ISTIYORUM.İstanbulda yıldız teknik üniversitesinde ÖĞRENCIYIM.Bolumum güzel SANATLAR.bu konuda bilgilendirme rica ediyorum

 3. solmaz gülcihan
  added on 15 Mar, 2021
  Yanıtla

  selanik üniversitesi

 4. added on 15 Mar, 2021
  Yanıtla

  YUNANİSTAN DA ÜNİVERSİTE

 5. Yanıtla

  […] Yunanistan‘da öğrenciler toplu taşıma araçları için geçerli büyük bir indirim sağlamaktadır. Tarihi dokusu ve masmavi suları ile tam bir doğa harikası olan Yunanistan’da asla sıkılmayacaksınız. Gezebileceğiniz bir çok tarihi eser bulunurken bolca eğlence merkezi olan Yunanistan’da vakit geçirmekten zevk alacaksınız. Birçok spor dalında başarılı olan Yunanistan, spora fazlasıyla önem veriyor. Selanik Aristotle ve Atina Ulusal Kapadostrian Üniversiteleri’nde ücretsiz bulunan spor salonlarından faydalanabilir, sporun tadını yaşayabilirsiniz. […]

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.