Enter your keyword

post

Yunanistan Eğitim Sistemi

Yunanistan Eğitim Sistemi

Modern devlet yapısının temelleri Yunanistan’da atılmıştır. Adalar diyarı olan olan Yunanistan’ın, ilk çağ filozoflarının aralarında yaptığı üniversite tartışmaları bu ülkede olmuştur. Gerek sevimliliği, eğlenceli olması ve ilkel olması ile Yunanistan, Akdeniz ülkelerinin en güzel ülkelerinden biridir. Yunanistan ile ülkemizin komşu olması kültür yakınlılığı da  yaratmıştır. Yunanistan’da eğitim gören bir kişinin Yunanistan’da aşırı derecede yabancılık çekmeyeceğine eminiz. Sık sık yapılan konserler, eğlenceler ile eğitim süreciniz boyunca kafanızı dağıtarak derslere daha iyi yoğunlaşmanızı sağlayacak. WTS Education olarak sizlere mükemmel bir eğitim hayatı yaşatıyoruz.

Yunanistan'da Eğitim Sistemi

Hemen hemen çoğu ülkede olduğu gibi Yunanistan’da da eğitim ücretsizdir. Eğitimin her insan için hak olduğu Yunanistan’ın eğitim sistemi ağırlık olarak Türkiye’de ki eğitim sistemine benzemektedir. 6-15 yaş araslığında okul öncesi eğitim, ilköğretim, ikinci kademe ilköğretim, ve lise Yunanistan ülkesinde zorunlu olurken yüksek öğretim, üniversiteler ve Teknoloji Eğitim Enstitüleri olarak ikiye ayrılıyor.

Sistematik bir eğitim sistemine sahip olan Yunan eğitim sistemi, Müfredat, materyaller ve kitaplar çıkarılmadan önce Milli Eğitim Bakanlığı ve Din işlerinin onayına sunulmaktadır. Öğretmenlerin başında pedagoji kurumu bulunmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı eğitim strateji belirlerken bu stratejinin işleme türünü öğretmenlere bırakmaktadır.

Yunanistan'da Üniversite Okumak

Avrupadaki en eski üniversitelerin olduğu Yunanistan’ın en prestijli okulları  Atina ÜniversitesiAristotle ÜniversitesiSheffield Üniversitesi ‘dir.

Yunanistan tüm Dünya’ya en çok öğrenci gönderen bir ülke olurken, yine Avrupa’ dan ve tüm dünyadan öğrencilerin tercih ettiği ülkelerin başında gelir. Avrupa öğrencilerinin lisansüstü programına kayıt olmak istedikleri ilk 5 ülke arasında yer almaktadır.

Yunanistan bir öğrencinin rahat edebilmesi için gerekli olan bütün ortamı sağlamaya halen devam etmektedir. Yunanistan’ da hangi statüde öğrenci olursanız olun ücretsiz sağlık ve yemek hizmetinden yararlanabilirsiniz. Müzelerde, sanat galerilerinde, toplu taşımalarda, özel sanatsal organizasyonlarda öğrenciler için indirim kartı da edinebilirsiniz. Yunanistan ve Avrupa birliği ayrıca diğer ülkelerden gelen öğrencilere burs imkanı da sağlamaktadır. Bunların yanı sıra vakıflardan, özel sektörden ve bağışlar aracılığı ile bir çok burs imkanına ulaşabilirsiniz. Yunanistan’da Burslar lisansüstü ve doktora öğrencilerine verilirken. Özel düzenlemeler ve bağışlar aracılığıyla her türden öğrenci için burs imkanı sağlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.