Enter your keyword

post

LYS Soruları Müfredata Uygun Hazırlandı

LYS Soruları Müfredata Uygun Hazırlandı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, 18 Haziran’da başlayacak Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sorularının önceki yıllarda olduğu gibi tümüyle Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatına uygun olarak hazırlandığını söyledi.

AA muhabirinin 2016 LYS ile ilgili sorularını yanıtlayan Demir, LYS’ye 1 milyon 73 bin 18 adayın başvuru yaptığını bildirdi.

LYS sorularının müfredata uygunluğuna ilişkin soru üzerine Demir, 2016 LYS formatında kılavuzda yer alan bilgilerin dışında herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığını belirtti.

Soruların, önceki yıllarda olduğu gibi, tümüyle MEB müfredatına uygun olarak hazırlandığını bildiren Demir, “Bu yüzden, 2016 LYS’de, adayların daha önce hiç görmediği konudan soru çıkma durumu söz konusu değildir. Adaylarımız müsterih olsun.” dedi.

ÖSYM’de bir süreden beri uygulanan soru havuz sistemine göre, yazarların hazırladıkları soruların ne zaman sorulacağını bilmediklerini ifade eden Demir, “Bu yıl sorulan soruların bir kısmı bu yıl, bir kısmı geçen yıllarda hazırlanan sorulardan çıkar. Bu yüzden, 2016 LYS için kaç kişi soru hazırladı sorusunun cevabı önceden verilemez.” değerlendirmesini yaptı.

– 81 ilde sınav gözlemcileri görev yapacak

LYS’de kaç ilde “sınav gözlemcileri”nin görev alacağı sorusu üzerine Demir, sınavların yönetmelik ve kılavuzlarda düzenlenen kurullara uygunluğunu gözlemek amaçlı görevlendirilen “sınav gözlemcisi” uygulamasına ilk kez 2015’in ikinci yarısından itibaren başlandığını anlattı.

Bu yılki LYS’de sınav gözlemcisi olarak görev almak isteyenlerin tercihlerinin, Görevli İşlemleri Sistemi (GİS) üzerinden alındığını aktaran Demir, şöyle devam etti:

“2016 LYS’de de bütün illerde sınav gözlemcisi görevlendirildi. Bu görevliler, sınav günü aday olarak atandıkları binaya giderek sınava girecek ve sınavın organizasyonunun, bina girişlerindeki aramalardan salondaki işlemlere kadar kurallara uygunluğunu gözlemleyip, ÖSYM Başkanlığına raporlayacak. ÖSYM sınav gözlemcileri, aday kimliği dışında özel bir kimlik veya görevlendirme belgesi taşımayacak, sadece aday gibi sınava girecek, sınavın uygulamasına ve organizasyonuna herhangi müdahalede bulunmayacak.”

– “Hiçbir adayın fazla süre kullanması hoş görülemez”

Prof. Dr. Demir, yeni kural ihlallerine ilişkin bir soruyu yanıtlarken, 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavında (YGS) görevlilerin “Sınav bitti” uyarısının ardından özellikle “Kitapçığı kapat” uyarısını da yapmaya başladıklarını hatırlattı.

Bu uyarıdan sonra kitapçığı açan adayların sınavlarının iptal edildiğini ve bu yeni kuralı tam olarak uygulamadığı tespit edilen görevlilere de ÖSYM sınavlarında tekrar görev verilmediğini belirten Demir, şunları söyledi:

“Fazla süre kullanımı nedeniyle 2016 yılında 117, 2015 yılında 832 adayın sınavı iptal edildi. Bu kural, tüm sınavlarda geçerli olduğu için 2016 LYS’de de uygulanacaktır. Özellikle bu konuda adaylarımızı sizin aracılığınız ile tekrar uyarmak isteriz. Sınav süresi herkesi için aynıdır. Bir soru ile çok sayıda adayını sıralamasının değiştiği bir sınavda hiçbir adayın fazladan süre kullanması hoş görülemez, buna izin verilemez.”

– Sınavda açık uçlu soru yok

Ömer Demir, ayrı cevap kağıdı yerine, soru kitapçığı ile cevap kağıdının “sınav kitapçığı” adı altında birleştirilmesi uygulamasına ilişkin değerlendirme de yaptı.

“Sınav kitapçığı” uygulamasının ilk kez 30 Nisan 2016’da yapılan İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında (2016-İSG 1. Dönem) yapıldığını anımsatan Demir, “İSG ve DGS (Dikey Geçiş Sınavı) gibi birkaç orta büyüklükte sınav için aynı yöntem uygulanacak ama 2016 LYS’de yeni bir uygulama yapılmayacak, sınav geçen yıllarda olduğu gibi uygulanacak.” dedi.

Ayrı bir cevap kağıdı olmadan soru kitapçığında her bir sorunun altında cevap alanı oluşturulmasının, aynı zamanda açık uçlu soruların sınavlarda sorulabilmesi için bir teknik ve ön hazırlık niteliğinde olduğunu ifade eden Demir, şunları kaydetti:

“Ancak bugün itibariyle herhangi bir sınavda açık uçlu soru sorulmasına ilişkin bir karar alınmamıştır. İSG 1. Dönem Sınavı ile adaylardan sınav öncesi soru kitapçığının ön kapağında yer alan sayfada, alfabenin bütün harflerini ve rakamları yazmalarını gerektiren yeni bir uygulamaya geçtik. ÖSYM olarak el yazısıyla örneğin ‘a’ harfinin adaylar tarafından ne kadar farklılıkla yazılabildiğinin bir arşivini oluşturma hedefindeyiz. Bu da açık uçlu soruların cevaplarını okuma konusunda gerekli altyapı oluşturmaya dönük bir girişim ancak 2016 LYS’de bu uygulama da yer almayacak. LYS adayları için sürpriz bir durum söz konusu değil.”

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.