Enter your keyword

post

TÜBİTAK yarışmasında Kuleli Askeri Lisesi başarısı

TÜBİTAK yarışmasında Kuleli Askeri Lisesi başarısı

TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışmasında, 13 bin 33 çalışma arasından sıyrılarak 3 projeyle Türkiye derecesi alan Kuleli Askeri Lisesi öğrencileri, başarıları dolayısıyla Türkiye’yi 2 yıl art arda ABD’de temsil etti.

Öğretmen Binbaşı ve Proje Koordinatörü Ahmet Güngör, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, TÜBİTAK tarafından ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlenen araştırma projeleri yarışmasına Kuleli Askeri Lisesi olarak her yıl katıldıklarını söyledi.

Bu yıl Ankara’da gerçekleştirilen yarışmada okullarının tarih kategorisinde Türkiye ikinciliğine, teknolojik tasarım kategorisinde Türkiye üçüncülüğüne, psikoloji alanında ise teşvik ödülüne layık görüldüğünü aktaran Güngör, “2014’te biz bu yarışmaya 17 projeyle başvurduk. İstanbul Anadolu Yakası’nda 4 derece yaptık. 2015’te 37 projeyle hazırlandık. Anadolu Yakası’nda 9 derece elde ettik. Bu yıl çok büyük bir ivmeyle 91 proje başvurumuz oldu. Son 2 yılın toplamından daha fazla derece elde ettik.” şeklinde konuştu.

Güngör, bu yıl yarışmada 15 derece aldıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Bu 15 derecenin 9’u İstanbul Anadolu bölgesi birincisi olduğu için Türkiye finallerine gitmeye hak kazandı. Türkiye finallerinde ise 3 Türkiye derecesi elde etmiş olduk. Kuleli Askeri Lisesinin katıldığı bu yarışmaya, İstanbul Anadolu Yakası, Sakarya, Kocaeli ve Düzce’de öğrenim gören resmi ve özel orta öğretim öğrencileri katılıyor. Bu 4 ilden toplam 100 proje sergileniyor. Bu 100 projenin sadece 18’i bizim okula aitti. Yani her 5 projeden biri bizim lisemizdendi. Bölge finaline Kocaeli’nden 74, Sakarya’dan 104 ve Düzce’den 10 proje katıldı. Burada bizim 91 projemizin değeri ortaya çıkıyor. Neredeyse il kadar başvuru yapmış oluyoruz.”

– “Kuleli Askeri Lisesi 2 yıl üst üste Amerika’da ülkemizi temsil etti”

Ahmet Güngör, TÜBİTAK’ın, okullarının son iki yıldır aldıkları iyi dereceler dolayısıyla, her yıl Amerika’da düzenlenen uluslararası “Intel Isef” yarışmasına katılmasını sağladığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“2014’te Türkiye’de 2. olan kimya projemiz, ABD’de düzenlenen etkinlikte 2015 yılında yarıştı. Ülkemizi temsil eden 9 proje arasında yer aldı. Yine geçtiğimiz yıl Türkiye 2’ncisi olan matematik projemizle, yine bu yıl ABD’de düzenlenen aynı yarışmaya katılan okulumuz, ülkemizi temsil eden 10 proje arasında yer aldı. Dünyanın en prestijli bilim fuarına Kuleli Askeri Lisesi olarak 2 yıl üst üste katılma başarısı elde etmiş olduk”.

– Derece alan projeler

TÜBİTAK’ın yarışmasında Türkiye 2’ncisi olan, “E’den Z’ye Kitap: Tarih öğretiminde Z-Kitap Yönetimi Sarıkamış Muharebesi Örneği” başlıklı çalışmayı hazırlayan ekipte yer alan Kuleli Askeri Lisesi öğrencisi Ali Aksoy da amaçlarının tarih öğretiminde farklı bir bakış açısı kazandırmak olduğunu söyledi.

Projeyle, öğrencilerin derse ilgi düzeylerini artırabilmeyi hedeflediklerini dile getiren Aksoy, çalışmaya ilişkin, “Sarıkamış Harekatı ile ilgili hazırlanan uygulamanın istenen yeterlilikte ve görsellikle olması yanında, öğrencilerin harp, taktik ve stratejisi konularına ilgisini, bilgisini artıracağı, tarih bilincine büyük katkı sağlayacağı, ulusal kültür ögelerinin tanıtılmasına destek olacağı değerlendirilmektedir.” dedi.

Kuleli Askeri Lisesi öğrencisi Hasan Kemal Tepe de aynı yarışmada “Günlük Kıyafetlerimizin Elektromanyetik Dalgalara Karşı Uyguladığı Faraday Kafesi Etkisinin Araştırılması ve Elektromanyetik Radyasyondan Koruyan Alternatif Kıyafet Kumaşı Tasarlanması” konulu çalışmayla Türkiye 3’üncülüğüne değer bulunduklarını söyledi.

Tepe, bu projeyi de bir ekiple hazırladıklarını ifade ederek, dereceye girdikleri için çok mutlu olduklarını ve aynı başarıların sürmesi için bu alanda çalışmalarına devam edeceklerini dile getirdi.

“Yatılı ve Örgün Eğitim Veren Okullardaki Ergen Öğrencilerin Okula Aidiyet Duygusu ve Sosyal Uyumunun İncelenmesi” konulu çalışmayla psikoloji kategorisinde teşvik ödülüne layık bulunduklarını belirten Alican Pugar da derece aldıkları için mutlu olduklarını belirterek, “Bu araştırmanın temel sorusu, yatılı olarak eğitim gören ergenlerde okula aidiyet duygusunun sosyal uyum üzerindeki olumlu rolünün, örgün eğitim gören ergenlere göre daha fazla olup olmadığını göstermektir.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.